6 porad, jak przygotować się do ciąży

Planujesz dziecko? W takim razie najwyższa pora wziąć się za siebie. Te sześć nawyków pomoże ci zajść w ciążę i sprawi, że będziesz lepiej znosiła związane z nią dolegliwości.

Świadome macierzyństwo to nie tylko sprzyjająca sytuacja materialna i wybranie dobrego momentu na powiększenie rodziny. To również odpowiednie przygotowanie organizmu na dziewięć miesięcy ciężkiej pracy. Sprawdź, od czego warto rozpocząć planowanie ciąży:

  1. Odstaw antykoncepcję hormonalną

To oczywistość. Pamiętaj jednak, że unormowanie gospodarki hormonalnej zajmie twojemu organizmowi przynajmniej kilka miesięcy. Z pigułek czy plastrów warto więc zrezygnować odpowiednio wcześniej.

  1. Suplementuj niezbędne składniki odżywcze

Najważniejszym suplementem w diecie przyszłej mamy jest kwas foliowy. Ma on za zadanie zapobiegać wadom rozwojowym u dziecka. Jego przyjmowanie możesz zacząć nawet pół roku przed planowaną ciążą.

  1. Zacznij jeść zdrowo

Jeśli masz słabość do wszystkiego, co smażone lub słodkie, najwyższa pora z tym skończyć. Dieta przyszłej mamy powinna składać się przede wszystkim z nieprzetworzonej, bogatej w wartości odżywcze żywności. Zamiast hamburgerów, wybieraj sezonowe warzywa i owoce. Nie zapominaj też o produktach bogatych w kwasy Omega-3, takich jak ryby, olej kokosowy czy siemię lniane.

  1. Odstaw używki

Alkohol i papierosy nie tylko niszczą zdrowie, ale również obniżają szanse na zajście w ciążę. Jeśli poważnie myślisz o potomstwie, zarówno ty, jak i twój partner musicie niestety z nich zrezygnować. Lampkę wina przy kolacji zastąpcie świeżo wyciskanym sokiem.

  1. Postaw na ruch

Przez 9 miesięcy ciąży twoje kości, mięśnie i stawy będą miały pod górkę. Przygotuj je więc na dodatkowy wysiłek – zapisz się na fitness, zacznij jeździć na rowerze lub uprawiać jogging. Organizm na pewno się odwdzięczy.

  1. Przebadaj się

Odwiedź internistę, zrób badania krwi, pójdź do stomatologa, skonsultuj się z ginekologiem. Dzięki temu sprawdzisz dokładnie swój stan zdrowia i zyskasz pewność, że to właściwy moment na ciążę.

 

 

Brak ocen

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *